POVELY PRO PEJSKY,CHŮZE U NOHY
Chůze u nohy
Tento cvik se ve většině zkušebních řádů nazývá jako ovladatelnost na vodítku nebo bez vodítka. Pes má na povel k noze psovoda radostně následovat u jeho levé nohy.
Posunek - rázné plácnutí levou rukou do levého stehna. Nesmí předbíhat, opožďovat se nebo moc vzdalovat (přední končetiny případně lopatka na úrovni holeně, vzdálenost max. 50 cm). Musí se držet stále u nohy - když jde psovod pomalým i rychlým krokem, klusem, provádí změny směru za pochodu nebo obraty na místě. Pes má cvik umět na vodítku (musí být mírně prověšené) i bez něj.
Než začneme s výcvikem u nohy, musí pes umět dobře chodit na vodítku (nikde nás nevláčí, ochotně nás následuje).
Nácvik začínáme souběžně s přivoláním k noze za pochodu nebo po povelu ke mně (to je častější). Nejdříve psa naučíme (po povelu ke mně), aby se na povel k noze přemístil k levé noze, když stojíme na místě.
Sedícímu psovi před námi připneme vodítko a dáme povel k noze. Vodítkem ho směrujeme kolem pravého boku tak, aby nás obešel zezadu a došel až k levé noze. Pomoci si pomůžeme pamlskem nebo hračkou, které držíme před čenichem a po splnění cviku je použijeme jako odměnu. U nohy povel zopakujeme, přidáme sedni a psa pochválíme, případně i odměníme (pamlsek nebo hračka). Můžeme ho také přitáhnout přímo k levé noze a levou rukou upravit - pes musí k noze částečně nacouvat. Přichází-li ochotně a alespoň trochu přesně k noze (pochopil, kam se má přemístit po povelu k noze), začneme cvičit při chůzi.
Pes sedí u nohy, připnutý na vodítku. Oslovíme ho, dáme povel k noze a plácneme rukou na stehno. Rychle vykročíme a trhneme (podle povahy psa lehce nebo silně) vodítkem do směru chůze. Při každém odbočení od nohy zavelíme znovu k noze a vodítkem ho usměrníme (přitáhnutím levou rukou). Opožďuje-li se pes za námi, radostnou intonací povelu k noze ho povzbudíme.
Naučit psa chodit u nohy vyžaduje trpělivost a důslednost i u psů s vyrovnanou povahou, natož u těch, co mají toho sebevědomí méně nebo ho naopak mají přespříliš.
Upozornění: Tento článek vlastní výhradně server www.faunanet.cz, kopírování či další zveřejnění bez souhlasu vlastníka je v rozporu s autorským zákonem.
K udržení pozornosti psa můžeme využít několik triků. Např. brnknutí prstem o ucho (psům se stojatýma ušima) nebo zlehka zatáhneme za pár chloupků na kohoutku (u chlupatějších psů).
Dalším tipem je držet v pravé ruce spolu s vodítkem pamlsek nebo malou hračku, kterými psa odměníme při každém zastavení (hraní však může výcvik narušovat, proto hračku použijeme až na konci celé série). Hračkou oživíme výcvik tam, kde pes chůzi u nohy výborně ovládá, ale cvičí ji bez radosti.
Někdy se holt musíme smířit i s tím, že nás pes nebude tak nadšeně a oddaně následovat (i přes to, že držíme v ruce stehno z grilovaného kuřete), jak to vidíme na vrcholných sportovních soutěžích. Zvlášť, pokud jsme se rozhodli cvičit nepracovní plemeno.
Zastavení
Asi po 10 m chůze dáme povel k noze a zastavíme. Aby pes nešel dál, rychle ho přitáhneme vodítkem k noze. Stojí-li pes rovně a ještě sám nesedí, dáme povel sedni a podle potřeby ho srovnáme. Tuto sérii opakujeme asi 5×.
Obraty na místě
Než začneme, zopakujeme si obraty (vpravo, vlevo bok, čelem vzad) bez psa.
Psa sedícího u nohy držíme na vodítku a dáme povel k noze.
Obrat vpravo - uděláme vpravo bok (v duchu si můžeme zavelet sami sobě) a současně psa přitáhneme vodítkem k noze. Upravíme ho tak, aby seděl správně. Jako vždy následuje pochvala.
Obrat vlevo - při obratu vlevo bok (opět si zavelíme sami sobě), psa přidržíme vodítkem a zároveň ho levou rukou přitahujeme k levé noze. Znovu následuje pochvala.
Obrat o 180° - dáme povel k noze a při obratu čelem vzad, tak jako při obratu vlevo, přidržíme psa vodítkem a levou rukou přitáhneme k noze - pes bude muset trochu couvat. Další možností je, psa vodítkem a pamlskem (hračkou) nasměrovat kolem pravého boku tak, aby nás (když provádíme čelem vzad) zároveň těsně obcházel zezadu. Cvik je méně namáhavý na pohybové ústrojí, pes se naučí snadněji správně sedat vedle nohy, ale nemáme kontrolu, co dělá za našimi zády.
Obraty za pochodu
Následuje-li nás pes spolehlivě a okamžitě reaguje při zastavení (zůstane stát nebo si sedne), můžeme začít s nácvikem obratů.
Nejdříve cvičíme obrat vpravo - je pro psa jednodušší. Začínáme ve větším úhlu, později přejdeme až na 90°.
Psa vedeme na vodítku, dáme povel k noze, sami provedeme obrat vpravo a psa přitáhneme vodítkem. Pochválíme ho a ještě chvíli pokračujeme v nácviku - asi 3×.
Při obratu vlevo také začínáme ve větším úhlu. Dáme povel k noze, změníme směr a psa přidržíme vodítkem u nohy. Levou rukou mu rychle tělo přitáhneme k noze (abychom o něho nezakopli) a pokračujeme v chůzi.
Při obratu o 180° postupujeme jako při obratu na místě, jen před a po obratu pochodujeme (pes si nemusí sedat).
Než pes cvik (obrat) pochopí, cvičíme obraty pomaleji. Později by tempo mělo být podstatně svižnější.
Tempo bychom také měli ze začátku přizpůsobit i věku a obratnosti psa.
Za každou krátkou sérií psa výrazně pochválíme a odměníme ho pamlskem nebo hrou s hračkou.
Před každou změnou tempa (krok, klus, zastavení, obraty) dáme povel k noze a vodítkem psa usměrníme - při pomalém kroku přitáhneme k noze, při klusu trhneme vodítkem ve směru pohybu.
Pohybuje-li se pes u naší nohy na prověšeném vodítku, nevzdaluje se, obraty dělá bez naší pomoci i bez usměrňování vodítkem, začneme s nácvikem bez vodítka.
Musíme počítat s tím, že při cvaknutí karabiny se pes bude chtít proběhnout a ne spořádaně pochodovat u nohy. Ze začátku asi budeme častěji používat povel k noze. Často se však stává, že psi lépe zvládají chůzi u nohy bez vodítka než na vodítku.
Před každou sérií cviků bez vodítka, si cviky zopakujeme nejdříve na vodítku.
Nejčastější chyby při nácviku
Příliš rychlý postup výcviku. Moc dlouhé vodítko (zamotává se). Nechtěné šlápnutí na tlapu nebo ocas (pes pak nechce chodit a sedat těsně vedle nohy - bojí se). U mladých rostoucích psů příliš dlouhé cvičení (namáhavé na klouby).