POVELY PRO PEJSKY, VSTAŇ
POVEL VSTAŇPes má na tento povel vstát a zůstat v této poloze, než dostane jiný příkaz. Nesmí popocházet nebo se krčit.
Posunek u nohy - mírné pokrčení v kolenou. Posunek před psovodem - pravou ruku, která je dlaní obrácená vzhůru, zvedneme od kolen do výše pasu.
Nacvičujeme u nohy, na vodítku, když pes sedí. Dáme povel vstaň a vodítkem lehce táhneme dopředu a nahoru. Povel zpočátku vyslovujeme pomalu a táhle - vstááň. Současně psa levou rukou zvedáme pod břichem - přes hřbet. Budeme-li ho zvedat z pravé strany, zbytečně se může odtahovat. Při zvedání táhneme vodítkem už jen nahoru, aby neudělal krok dopředu. Předními končetinami musí zůstat stát a zvedá se jen na zadních, až do přirozeného postoje. Rukou pod břichem mu můžeme nohy ještě doupravit. Druhou rukou (držíme ji na hrudi, před předními končetinami) nebo vodítkem ho stále přidržujeme na místě.
Psa pochválíme a poškrábeme na zádech nebo břichu - aby mu tento povel byl příjemný. Jsme-li ve fázi, kdy pes už docela ochotně vstává, ale ještě se trochu krčí (chce si zase sednout), rychle dáme povel k noze a vykročíme. Navázat můžeme ještě povelem volno apod. Bude mít snahu se pěkně narovnat, aby byl připravený na další změnu. I když pes při nácviku rychle nevstává, krčí se nebo se nám zdá, že cvik opakujeme už velmi dlouho a on ho stále ještě neumí, nesmíme psa nikdy surově zvednout za slabinu. Tím dosáhneme jen toho, že nevstane vůbec. A náprava může trvat velmi dlouho... Naopak budeme muset podpořit jeho sebevědomí.
Upozornění: Tento článek vlastní výhradně server www.faunanet.cz, kopírování či další zveřejnění bez souhlasu vlastníka je v rozporu s autorským zákonem.
Nejčastější chyby
Zvedání psa za kůži nebo slabinu. Nervozita a zlost psovoda, když se cvik nedaří. Pes tuto náladu vycítí a místo hrdého vztyčení bude chtít zaujmout podřízenou polohu - snaží si lehnout nebo se "vzdát" (převalit na záda).
Povel vstaň využijeme např. při úpravě psa, veterinárním ošetření...